GRA W OKRĄŻANIE
22.05.2012 Linda Parelli
Tłumaczenie: Katarzyna Jasińska 2* Parelli Professional
www.katarzynajasinska.pl instruktor@katarzynajasinska.pl
Zabawa z koniem w Okrążanie (Gra nr 5) to coś zupełnie innego niż lonżowanie. Pat Parelli nie jest zwolennikiem lonżowania, ponieważ niczego ono nie uczy naszych koni. Jest to bezmyślne ćwiczenie, które może nawet wywoływać problemy.
Gra w Okrążanie natomiast, ma na celu gimnastykować konie psychicznie, emocjonalnie i fizycznie. Powoduje, że konie uczą się swoich obowiązków – utrzymania chodu i kierunku, kiedy my stoimy w pozycji „neutralnej”. Uczy nas jak prawidłowo odesłać i przywołać konia. Zauważ, że Gra w Okrążanie jest niejako sprawdzianem, czy pierwsze cztery Gry działają prawidłowo, ponieważ zawiera je w sobie. Przesłanie zatem brzmi – nie zaczynaj od Gry piątej, tylko naucz się najpierw pierwszych czterech.
JAK PRAWIDŁOWO WYSŁAĆ KONIA NA KOŁO
Co robić?
Odesłanie:
Wycofaj konia i naucz go by stał i czekał na dalsze instrukcje. Staraj się robić to delikatnie, nie chcesz przecież przestraszyć swojego konia zbyt mocnymi korektami, gdy on zechce gwałtownie ruszyć. Jeśli jest niespokojny przywołaj go do siebie, pogłaszcz i zacznij od początku.
Następnie, wyciągając rękę z liną w prawo lub w lewo, poprowadź jego nos w kierunku w którym chcesz aby ruszył.
Jeśli Twój koń nie podąży za Twoją wskazówką, podnieś Carrot Sticka i zacznij delikatnie kołysać nim w stronę jego szyi, aż zwróci głowę w kierunku koła. Dotknij go sznurkiem jeśli jest to konieczne, ale nie uderzaj. Chcesz przecież nawiązać komunikację, a nie zmusić go, czy wystraszyć.
W momencie gry ruszy na koło przejdź do pozycji neutralnej. Opuść rękę i pozwól by wyciągnął resztę liny z Twojej dłoni.
Przyzwolenie:
Stój nieruchomo i przekładaj końcówkę liny za plecami z dłoni do dłoni. Jest to pozycja neutralna i dzięki niej koń uczy się, że ma sam utrzymywać zadany chód. Zamiast obserwować czy Twój koń chodzi naokoło Ciebie, postaraj się to wyczuć. Jeśli zatrzyma się za Twoimi plecami, odwróć się do niego, uśmiechnij, przywołaj do siebie i odeślij jeszcze raz.
Możesz być zaskoczony jak ciężko pozostać w pozycji neutralnej. Jest to jednak bardzo ważne, bo dzięki temu Twój koń wie, że wykonuje ćwiczenie prawidłowo. Za każdym razem gdy się poruszysz, będzie to znaczyło, że chcesz coś zmienić.
Przywołanie:
Jeśli chcesz przywołać go do siebie, zacznij obracać się razem z nim, patrząc na ogon i uśmiechając się. Gdy odwróci się do Ciebie, głaszcząc linę przyciągnij go do środka.
Na początku prosisz by okrążał Cię w stępie. Jeśli zaczyna przyspieszać, nie martw się. Pozwól mu okrążać Cię i przywołaj po dwóch kołach. Jeśli zatrzymuje się, przywołuj go, głaszcz i wysyłaj ponownie. Po jakimś czasie zrozumie na czym polega zabawa, staraj się nie powodować by czuł zbyt dużą presję.
Ile powtórzeń
Przećwicz to kilka razy, aż Twój koń zrozumie o co prosisz. Następnie daj mu jakieś inne zajęcie. Bieganie bezmyślnie w kółko, szybko może mu się znudzić i zacznie sprawiać problemy. Zależnie od Koniobowości może stać się zbyt ekspresyjny, lub zbyt leniwy.
Najlepiej zacznij wprowadzać Schematy. Nauczysz się wielu sposobów na wykorzystanie Gry w Okrążanie, tak by stała się interesująca i wartościowa dla Twojego konia i jego rozwoju. Wprowadź zmiany chodów, przesuwające się koła, zmiany kierunków, lotne zmiany nogi – Na Linie, a następnie na Wolności!
Wskazówka na temat Koniobowości:
Konie ekstrawertyczne zazwyczaj łatwiej wysłać na koło i utrzymać ich ruch, ale zazwyczaj trudniej jest je przywołać (na początku).
Konie introwertyczne mogą mieć o wiele więcej problemów z wyruszeniem na koło. Lewopółkulowy Introwertyk zazwyczaj szybko się nudzi i traci motywację. Prosząc o zbyt wiele spowodujesz, że bardzo się rozleniwi. Prawopółkulowy Introwertyk z powodu swojej niepewności mam problem z ruszeniem do przodu, za każdym razem gdy utknie powinieneś przywołać go do siebie i spróbować delikatnie wysłać na nowo. Takie „przybliżanie i oddalanie” pomoże mu zdobyć pewność siebie.
Jakich używać narzędzi
Halter + Krótka Lina 3,6m oraz/lub Długa Lina 6,7m
Naturalny Halter powinien być wykonany z miękkiej żeglarskiej linki o splocie 1, 25 cm. Nie chcesz używać narzędzia które jest wystarczająco grube by koń mógł na nie napierać, ani takiego, które jest zbyt cienki i może zrobić mu krzywdę.
Zacznij od liny 3,6 m i gdy okrążanie nie będzie sprawiało wam problemu od razu zacznij bawić się z liną 6,7 m tak by Twój koń miał więcej przestrzeni do ruchu. Odradzamy używanie lonży ponieważ nie daje ona wystarczającego wyczucia i możliwości komunikacji.
Używaj Carrot Sticka i Sznurka. Ma on 120 cm, z jednej strony zakończony jest gumową rączką, a drugiej pętlą do której możesz doczepić 180 cm Savvy Sznurek.
Używamy tego narzędzia zamiast bata do lonżowania, ponieważ Stick jest sztywny i działa jako przedłużenie naszego ramienia. Umożliwia wspomaganie nadawania kierunku koniowi bez bicia go.
Oryginalne narzędzia Parelli są wykonane z najwyższej jakości materiałów z ogromną starannością i dbałością o szczegóły. Tak by były trwałe, funkcjonalne i bezpieczne, zarówno dla Ciebie jak i dla Twojego konia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz